top of page

Prehľad trhu Q3 2023

  • Writer: Tomáš Krejčí
    Tomáš Krejčí
  • Oct 2, 2023
  • 5 min read

Tretí kvartál roku 2023 sa po pomerne divokom prvom polroku pomerne ukľudnil. Trhom neotriasla žiadna katastrofa a ani nič, čo by trhy zásadne vystrašilo. Americký a Európsky trh ovplyvňuje inflácia a stále sa zvyšujúce sa úrokové sadzby a v Číne sú problémy.



Čína v problémoch


Najväčší čínsky developer Evergrande vyhlásil koncom augusta bankrot s dlhom viac ako $300 mld. Developer sa už niekoľko rokov potácal v problémoch, spoločnosť nebola schopná dokončiť rozostavané budovy a vyplácať výnosy z dlhopisov.

Čínsky realitný trh dlhodobo čelí problémom a aj ďalším veľkým developerom sa nedarí dokončovať rozpracované projekty kvôli nedostatku likvidity.

Toto súvisí so stavebným boomom, ktorý viedol v krajine k realitnej bubline, kde sa zálohy od nových zákazníkov používali najmä na dokončovanie starších projektov.

Zo strachu z prasknutia realitnej bubliny, Čína zaviedla prísne regulácie obmedzujúce zadĺženie a možnosti investovať, čo však len prehĺbilo problémy developerov, ktorí pre získanie dostatočnej likvidity museli predávať nedokončené projekty.

Čínsky regulátor zakázal predaj akcií všetkým vlastníkom aspoň s 5% podielom v akejkoľvek čínskej firme.

Čínska ekonomika zažíva svoje 3 najhoršie roky v histórií. Krajina sa dostala do deflácie, ekonomický rast každým rokov spomaľuje a krajinu trápi vysoká nezamestnanosť mladých ľudí a tá je tak vysoká, že ju čínske úrady prestali radšej reportovať.


Priebeh inflácie v Číne za posledných 10 rokov. Krajina sa dostala do deflácie
Inflácia v Číne

Priebeh inflácie za posledných 10 rokov v Číne ukazuje, že sa krajina dostala do deflácie


Deflácia - opak inflácie, označuje pokles celkovej úrovne cien tovarov a služieb, To znamená, že za rovnaké množstvo peňazí si je možné kúpiť viac tovaru a služieb.

Môže mať vplyv na ekonomiku, pretože ľudia môžu odkladať nákupy v očakávaní ďalšieho poklesu cien, čo môže spomaliť ekonomický rast a viesť k problémom. Deflácia je v ekonomike problém a môže viesť k recesií, pretože ľudia radšej odkladajú peniaze v očakávaní ďalšieho poklesu cien.



Hrozí významnejší globálny problém kvôli Číne?


Čína je druhou najväčšou ekonomikou sveta a vedie v exporte tovarov. Ak by tam nastali problémy, mohli by krátkodobo ovplyvniť celosvetovú ekonomiku. Avšak, Čína je zároveň od sveta ekonomicky izolovaná, takže by to nemalo mať výrazný globálny dosah. Aj tak však sledujem situáciu v Číne, pretože v našich stratégiách investujeme do čínskych spoločností. Nedávno sme dokonca znížili podiel čínskych investícií v jednej stratégii a nahradili ich investíciami do európskych spoločností, bližšie info nižšie.


Joe Biden, americký prezident: ,,Čína je tikajúca bomba. Čína má problémy. Nie je dobré keď zlí ľudia majú problémy, robia vtedy zlé veci"


Zmena v stratégií BSGAD


Po dôkladnom zvážení sme sa rozhodli že z dôvodu pretrvávajúcich problémov v Číne podvážime hodnotu čínskeho indexu v stratégií BSGAD a pridáme európske akcie. Zmena prebehla v júli a investori boli o zmene informovaní, zároveň sme spravili webinár pre investorov, kde sme dôvody zmeny vysvetlili. pozrieť si ho môžete na preklikom na tlačidlo nižšie



Inflácia v USA zrýchľuje


Inflácia v USA v júli vykázala prvý nárast za viac ako rok. Rast inflácie pokračoval aj v auguste, ale zrýchlenie inflácie je však miernejšie, ako očakávali analytici.

V USA si dali v zvyšovaní sadzieb pauzu a po poslednom júlovom navýšení, ostáva úroková sadzba na úrovni 5,5 %.



priebeh inflácie v USA
Inflácia v USA

Priebeh inflácie v USA za posledný rok. Po vyše roku spomalovania inflácie, sa júli a v auguste trend otočil a nastalo zrýchlenie.



Indexy aktuálne korigujú


Od júlových maxím sú americké akciové indexy v korekcií


September akciovým trhom nepraje. Podľa štúdie spoločnosti Yardeni Research akcie dosahujú v septembri najhoršie výsledky v roku. Od roku 1928 do roku 2022 akciový index S&P 500 v septembri 42 krát rástol, naopak, klesal až 52 krát.

Tento efekt si možno vysvetliť útlmom ekonomickej aktivity a nižším objemom obchodovania na akciových trhoch počas letných mesiacov, keďže v auguste investori zvyčajne odchádzajú na dovolenky. Po návrate z letných dovoleniek v septembri tak obchodníci vyberajú zisky zo svojich pozícií a uzatvárajú stratové pozície pred koncom roka kvôli daňovým povinnostiam. Mnohí drobní individuálni investori v septembri predávajú svoje ziskové portfólia, aby tak kompenzovali zvýšené náklady na školskú dochádzku svojich detí.


3 mesiacov

6 mesiacov

YTD

S&P 500

- 3,56 %

4,42 %

11,78%

Nasdaq100

- 3,07 %

11,76 %

34,88 %

Zlato

- 3,8 %

-5,91 %

1,81 %

Bitcoin

- 11,84 %

-1,5 %

68,55%

Tabuľka zhodnotenia indexov, zlata a bitcoinu za uplynulé obdobie, 3 mesiace, 6 mesiacov a od začiatku roka



OPEC+ predĺži zníženie ťažby. Cena ropy rastie


Rusko a Saudská Arábia - dvojica najväčších svetových exportérov ropy bude pokračovať v dobrovoľnom znížení ťažby, a to až do konca roka. Trh s ropou okamžite zareagoval rastom.

Zníženie ťažby ropy spôsobí významné výpadky globálnych dodávok a zásoby ropy sa budú pohybovať na neprimerane nízkych úrovniach.



ECB zvýšila úrokovú sadzbu na historické maximum


Európska centrálna banka na septembrovom zasadaní podľa očakávania zvýšila úrokovú sadzbu na 4,5 %. K zvýšeniu úrokov prikročila už po desiaty raz za sebou, s cieľom znížiť infláciu. Inflácia síce klesá, ale je v Eurozóne stále vysoká Dobrou správou je, že sa predpokladá, že by si ECB mala dať v ďalšom zvyšovaní pauzu.

Na zvýšenie úrokových sadzieb reagovali aj niektoré Slovenské banky a zvýšili úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch.


Prehľad aktuálnych úrokových sadzieb na hypotékach na Slovensku



Niektorí politici tvrdia, že úrokové sadzby ECB už dosiahli svoj najvyšší bod a nemali by sa ďalej zvyšovať. Iní sa domnievajú, že je ešte príliš skoro na to, aby mohol byť ohlásený koniec najagresívnejšej série sprísňovania menovej politiky v histórii ECB, keďže riziká pretrvávajú.
Priebeh inflácie v Eurozóne
Priebeh inflácie v Eurozóne


Slovensko


Inflácia naďalej klesá, v auguste sa dostala pod hodnotu 9 %


V auguste inflácia spomalila pod 9 %, na hodnotu 8,9 % (z 9,7 % v júli 2023).

Všetky základné zložky inflácie prispeli k spomaleniu, s výnimkou pohonných látok. Medzimesačne ceny stagnovali. Je to dobrá správa, ale inflácia na Slovensku naďalej ostáva veľmi vysoká, dokonca najvyššia z krajín Eurozóny.


Inflácia na Slovensku
Inflácia na Slovensku

Prvé signály ochladenia z trhu práce.


Počet nezamestnaných vzrástol druhý mesiac v rade. V auguste došlo druhý mesiac po sebe k nárastu počtu nezamestnaných. Miera nezamestnanosti sa mierne zvýšila na 6,3 %.

Napriek rastu nezamestnanosti zostáva počet voľných pracovných miest rekordne vysoký. Dopyt po práci je stále vysoký a nezamestnaní by tak nemali mať problém nájsť si prácu. Pokračujúci rast zamestnávania cudzincov len potvrdzuje pretrvávajúci dopyt po pracovnej sile.

[zdroj: NBS, Makroprudenciálny komentár - september 2023]


Ceny nehnuteľností poklesli


Ceny nehnuteľností sú dnes v priemere o 10 % nižšie ako na jeseň minulého roka. Ceny domov a bytov poklesli už tretí štvrťrok po sebe. Pokles je plošný u domov aj bytov všetkých veľkostí a vo väčšine krajov.

[zdroj: NBS, Makroprudenciálny komentár - september 2023]



Mapka zmeny cien získaných z reálne uskutočnených predajov evidovaných katastrom nehnuteľností. Dáta aktualizované k 31.8.2023



Novinka: BSG Vklad


Investičný produkt vhodný na krátkodobé uloženie finančných prostriedkov s minimálnym rizikom. Je založený na prostriedkoch peňažného trhu a európskych štátnych dlhopisov.

BSG Vklad funguje pri zvýšených úrokových sadzbách a dosahuje zhodnotenie aktuálne 3,5% ročne, prakticky bez rizika. Akonáhle sadzby klesnú, prestane fungovať a peniaze treba presunúť.


Poplatky: management fee 0,5% ročne.

Vklad: min. 10 000 €



Ako sa darilo našim investičných stratégiam?


Prehľad ako sa darilo našim základným investičným portfóliam za posledné obdobie.


3 mesiace

Od začiatku roka

5 rokov anualizované

10 rokov anualizované

Zmiešaná

1,17 %

7,06 %

9,39 % p.a.

9,64 % p.a.

Akciová

0,6 %

14,59 %

9,79 % p.a.

13,09 % p.a.

Akciová +

- 0,52 %

13,50 %

11,17 % p.a.

13,93 % p.a. *

Tabuľka čistého zhodnotenia investičných stratégií. Anualizovaná výkonnosť znamená, aké bolo priemerné ročné zhodnotenie za uvedené obdobie.

* sledované obdobie je 8 rokov




Páči sa Vám zhodnotenie našich stratégií a chcete aby sa Vaše peniaze poriadne zhodnocovali, prípadne máte otázky k investíciam?

Napíšte mi





Článok vás zaujal a máte otázky? Alebo ste v článku ste našli chybu?

Máte záujem o bezplatnú konzultáciu?

Pokojne ma kontaktujte pomocou kontaktného formulára a s radosťou odpoviem na všetky vaše otázky

Kontaktný formulár 

Odoberajte články o osobných financiách

Ďakujem

bottom of page