top of page

Zlato: Investícia, ktorá nikdy nesklame (alebo áno?)

  • Writer: Tomáš Krejčí
    Tomáš Krejčí
  • Jun 20, 2023
  • 9 min read

Updated: Sep 30, 2024

Často sa o zlate hovorí ako o investicií, ktorá Vás ochráni pred infláciou, pred všetkými ekonomickými krízami a dokonca aj pred koncom sveta. Je to vôbec tak?


V článku o tomto bájmom kove sa dočítate:



Čo je to zlato?


Zlato je chemický prvok s symbolom Au (z latinského "aurum") a patrí medzi vzácne kovy.

Patrí medzi najstaršie a najviac ceniteľné kovy na svete a má dlhú históriu používania ako platidlo, šperkársky materiál a zlato je aj dôležitou surovinou v priemyselných odvetviach. Taktiež sa používa v zubnej medicíne, pri výrobe optických prístrojov, počítačov a v niektorých liečebných postupoch.

Zlato má dlhú históriu ako platidlo a aj ako rezervná hodnota. Používalo sa na výmenu tovaru, ako základná jednotka meny a na tvorbu mincí. Dnes sa zlato stále používa ako investičný nástroj, ako ochrana pred infláciou, pretože má tendenciu udržiavať hodnotu v čase.


Z investičného hľadiska, zlato nie je produktívnym aktívom, čo znamená, že zlato samo o sebe neprodukuje žiadnu hodnotu - zarobiť na investicií do zlata ide iba v prípade, že zlato predáte za drahšie ako ste ho nakúpili, teda nájdete niekoho kto ho od vás nakúpi za drahšie (greater fool theory - hra na väčšieho blázna, kedy investori nakupujú aktíva v nádeji, že ich v budúcnosti predajú za drahšie ďalšiemu „väčšiemu bláznovi“) Toto predstavuje najväčší rozdiel v investovaní do zlata a napríklad investovania do akcií alebo nehnuteľností, ktoré dokážu vytvárať hodnoty (spoločnosti vytvárajú produkty alebo služby, ktoré sa predávajú, nehnuteľnosti môžu generovať zisk v podobe nájmu).


Čo určuje cenu zlata?


Cenu zlata ovplyvňujú najmä 2 faktory:

  • jeho vzácnosť

  • sentiment


Vzácnosť:

Jeho ťažba je náročná a nákladná, a preto je množstvo ťaženého zlata obmedzené. Nové zdroje zlata sú ťažšie objavovať a vyťažiť, čo prispieva k jeho vzácnosti.

Vzácnosť zlata možno vyjadriť indikátorom Stock to flow, ktorý sa používa na hodnotenie vzácnych aktív, najmä komodít, vrátane zlata a napríklad aj bitcoinu, ktorý je považovaný za digitálne zlato (zatiaľ túto tézu Bitcoin nepotvrdil).

S2F je pomer medzi existujúcou zásobou danej komodity (stock) a jej ročnou produkciou (flow). Tento pomer sa používa na posúdenie, ako rýchlo by sa aktuálny zásobník mohol obnoviť pomocou ročnej produkcie.



Graf Stock to flow, ktorý porovnána vzácnosť zlata, striebra a bitcoinu
Stock to flow

Zlato je pomerne vzácny kov a zostáva vzácne aj z dlhodobého hľadiska

[zdroj obrázku: https://twitter.com/100trillionUSD/status/1094576881620402181]


Podľa Svetového zlatého konzília sa každoročne ťaží približne 3 000 ton zlata. Čo znamená, že je potrebných približne 62 rokov na to, aby sme získali celkové množstvo zlata, ktoré momentálne existuje.

Sentiment

Okrem vzácnosti, cenu zlata ovplyvňuje aj sentiment trhu, inak povedané záujem ľudí o kúpu zlata. Napríklad, keď sa očakávajú turbulencie na finančných trhoch, ekonomické neistoty alebo geopolitické napätie, záujem o zlato narastá, tým pádom aj jeho cena.



Londýnsky trh stanovuje referenčnú cenu zlata - London Gold Fixing


Najvýznamnejším centrom obchodu so zlatom je londýnska burza. Londýnsky trh stanovuje referenčnú cenu zlata, tzv. London Gold Fixing (niekedy označovaný len London Fix) od roku 1919. London Gold Fixing je vyhlasovaný 2x denne - dopoludnia o 10:30 londýnskeho času a popoludní o 15:00 londýnskeho času, a to v amerických dolároch, eurách a v britských librách.


Svetová cena zlata sa všeobecne udáva v dolároch za jednu troyskú uncu (označenie oz)

(1 oz = 31,1 g).



Prečo je zlato tak obľúbená investícia?


V mysliach ľudí je investícia do zlata považovaná za istotu a takmer bez rizika. Bohužiaľ, dopyt po zlate je mnohokrát ovplývnený iba emóciou.

Na druhej strane, čas ukázal, že investícia do zlata má v niektorých prípadoch svoje opodstatnenie a zmysel.


Uchovávateľ hodnoty - ochrana pred infláciou


Zlato je považované ako skvelý uchovávateľ hodnoty, čo znamená, že v čase za rovnaké množstvo kúpite približne rovnaký produkt. Ako príklad uvádzam kúpu obleku, resp. tógy.

Na začiatku nášho letopočtu ste si za 1 uncu zlata mohli kúpiť ručne šitú rímsku tógu. Dnes má toto množstvo zlata cenu cca 1 900 dolárov. Za túto hodnotu si dnes kúpite 1 kvalitný luxusný oblek šitý na mieru.



Za 1 uncu zlata sa dala kupit toga a dnes oblek
Hodnota 1 unce zlata

Za 1 oz zlata ste si pred viac ako 2000 rokmi mohli kúpiť tógu, ekvivalent dnešného kvalitného obleku na mieru. Kvalitný oblek na mieru má dnes taktiež hodnotu približne 1 oz zlata



Bezpečný prístav


Zlato je často vnímané ako bezpečné útočisko počas ekonomických neistôt a geopolitických konfliktov. Poprípade, keď sa očakáva inflácia alebo devalvácia meny, mnohí investori sa obracajú na zlato ako formu ochrany pred stratou hodnoty ich bohatstva.

Ako príklad možno uviesť napríkald finančnú krízu v rokoch 2008-2009, počas globálnej finančnej krízy zlato zažilo významný nárast ceny.


Nezávislosť od finančných trhov


Historicky nízky korelačný koeficient s akciami aj s dlhopismi robí zlato vynikajúcou diverzifikačnou súčasťou portfólií, to znamená, že zlato a akcie/dlhopisy sa často pohybujú nezávisle od seba. Táto nezávislosť je výhodná v prípade diverzifikácie investičného portfólia, pretože zlato môže vykompenzovať straty, keď sa trh s akciami prepadá a tým znižuje riziko investície.



Zatiaľ som popísal výhody a benefity zlata a môže sa teda javiť, že investovanie do zlata je skvelá investícia, ale poďme sa teraz pozrieť na skutočnosť a prejdime si aj nevýhody investície do zlata



Nevýhody a riziká spojené s investíciou do zlata


V dnešnej dobe ekonomického napätia sa na nás zrazu z každej strany vyliezajú predajcovia zlata, a väčšina z nich ešte včera predávali CBD oleje alebo kryptomeny. Väčšinou prichádzajú s rozprávkou o úžasnom zbohatnutí a zabezpečení....a ľudia radi veria rozprávkam.

Pri investovaní treba byť rozumní, nepodliehať emóciám a neveriť rozprávkam, ale dátam a všetko si preveriť!


Rozprávka o istom zbohatnutí so zlatom


Najčastejší argument predajcov zlata je jeho unikátnosť a ako je aktuálna vypätá doba ideálna na nainvestovanie zlata pretože jeho hodnota garantovane prudko vzrastie.

Okrem toho vytiahnu graf, kde ukážu obdobie, v ktorom zlato neustálo rástlo na hodnote, obdobie medzi rokom 2000 a 2012. (tzv. cherry picking - vybratie vhodného časového úseku pre potvrdenie svojich tvrdení).

Keď sa však pozrieme na zlato z dlhodobého hľadiska, realitá je diametrálne iná. Zlato má svoje obdobia rastu, ale aj obdobia dlhodobých poklesov.


Graf vývoja hodnoty zlata od roku 1968 po súčastnosť
Graf Zlato

Graf vývoja hodnoty zlata od roku 1968 po súčasnosť


Z grafu vidieť, že pri investicií do zlata existujú obdobia, kedy by investícia v nesprávnom čase znamenala dlhé obdobie straty.

Absolútny extrém je obdobie medzi rokom 1980 - 2006. Keby ste v roku 1980 jednorazovo zainvestovali do zlata, vaša investícia bude 26 rokov v strate. Potom prichádza obdobie rastu, v čase dot-com bubliny a globálnej finančnej krízy medzi rokmi 2000-2012, následne opäť došlo k poklesu.

Mnoho ľudí považuje investíciu do zlata za konzervatívnu, ale vzhľadom na výkonnosť zlata je jeho cena veľmi volatilná, čo možno vidieť aj v grafe.


Porovnanie a akciami a dlhopismi


Samozrejme, vhodným časovaním a tradingom sa dalo na zlate zarobiť, ale porovnanie s investíciami do akciového trhu alebo dlhopisov dokazuje, že to ide omnoho efektívnejšie, jednoduchšie a bez časovania trhu (ktoré je z dlhodobého hľadiska takmer nemožné).

Porovnanie dlhodobého zhdnotenia zlata, akcií, dlhopisov a US dolára za 200 rokov
Stocks for long run

Porovnanie dlhodobého zhodnotenia zlata, akcií, dlhopisov a US dolára za 200 rokov


Graf ukazuje teoretickú investíciu 1 dolára v roku 1802 a aká by bola hodnota tohto dolára po 210 rokoch v rôznych aktívach.

Z uvedeného grafu, resp. z histórie vyplýva, že očakávané dlhodobé zhodnotenie zlata sa blíži k nule. Anualizovaná výkonnosť zlata za 210 rokov je na hodnote 0,7% p.a.. Ak si zoberieme aj menej dávnu históriu, situácia nebude vyzerať rozdielne, jediný rozdiel budú vyššie hodnoty anualizovaných zhodnotení, aj v prípade akcií a aj v prípade zlata.

Zaujímavosť

Keď sa v grafe pozriete na vývoj akcií (Stocks), je krásne vidieť ako cena akcií rastie a osciluje okolo svojej trendovej línie. Jedine akcie predstavovali a predstavujú predvídateľný rast, pričom ostatné triedy aktív performovali nepredvídateľne. A keby ste neinvestovali, tak stratíte cca 95% hodnoty (US Dollar) Sporenie do zlata

Kedže málokto si môže dovoliť zainvestovať a rovno si kúpiť 1 kg tehličku zlata, vznikli produkty, kde si mesačnými vkladmi môžete šetriť a po dosiahnutí cieľovej sumy kúpiť zlatú mincu alebo tehličku.

Goldkonto, zlatý účet, zlaté sporenie a s podobnými názvami sa môžete stretnúť pri sporiacom investovaní do zlata.


Pri takýchto programoch by som zdvihol výstražný prst, pretože takéto produkty bývajú extrémne drahé a prepoplatkované - či už vysoké vstupné, priebežné poplatky alebo poplatky za úschovu a poistenie zlata zásadne predražia takéto sporenie. Takéto poplatky môžu pokojne znamenať 10% rozdiel, samozrejme vo váš neprospech.

Ďalší argument proti pravidelnému investovaniu do zlata ukazuje graf porovania pravidelnej investície do zlata a amerických akcií nižšie



Porovnanie zhodnotenia pravidelnej investície do zlata a do amerických akcií
Graf zlato vs akcie


Pri pravidelnej investicií $100 mesačne, do zlata a do akciového trhu, od roku 1972, tak dnes by ste na účte mali:

  • Zlato: $331.000

  • Akciový trh: $2.289.560


Pravidelné investovanie do zlata nedáva absolútne žiaden zmysel pri zhodnocovaní majetku, ani z investičného pohľadu, ani z pohľadu vysokých poplatkov spojených s investíciou. . Odporúčam radšej pravidelnú investíciu do akcií, kde prostriedky zhodnotíte omnoho efektívnejšie a lacnejšie a po dosiahnutí cieľovej sumy, si fyzické zlato môžete kúpiť priamo u dôveryhodného obchodníka za výhodnejšie sumy.

A ak predsalen máte z nejakého dôvodu ambíciu pravidelne sporiť do zlata, efektívnejší spôsob je zvoliť napríklad investovanie do ETF fondu kopírujúce spotovú cenu zlata podľa londýnskej burzy, alebo do spoločností, ktoré sa podieľajú napríklad na ťažbe zlata. Takýto spôsob vám ušetrí stovky až tisícky € za poplatky.



Nákup zlata - Kde zlato nakúpiť?


Predsalen ste sa rozhodli, že fyzické zlato, vo forme zlatých tehličiek alebo mincí, z nejakého dôvodu chcete vlastniť, tak prichádza otázka nákupu. Kde zlato nakúpiť? Keďže trh so zlatom je neregulovaný, predajca zlata môže byť ktokoľvek, preto sa na trhu nachádza aj veľke množstvo podvodníkov. Jednak vám môžu predať zlato, ktoré nemusí byť certifikované investičné zlato, poprípade vám môže predať falzifikát vo forme wolfrámovej pozlatenej tehlička (wolfrám má veľmi podobnú hustotu/váhu ako zlato, ale stojí len zlomok jeho ceny) alebo nákup bude spojený s vysokými poplatkami za sprostredkovanie.

V prvom rade treba najsť dôveryhodného obchodníka, ktorý vám predá skutočne zlato a ideálne, za rozumnú cenu. Cena zlata by sa mala hýbať čo najbližšie k spotovej cene zlata, tzv London gold fix. Ako som už písal, cena zlata sa obchoduje v trojských unciach, preto sa nenechajte oklamať cenami za gramy alebo kilogramy! Ďalší bod, ktorý by obchodník zo zlatom mohol mať, je možnosť spätného odkupu. Tu opäť, cena odkupu by mala byť čo najbližšie k cene nákupu. Pokiaľ si chcete byť istí tým, že to, čo nakupujete, je naozaj zlato, je potrebné nakupovať cez banku či overené subjekty, ktoré sa takýmto predajom zaoberajú!

Medzi dôveryhodných predajcov zlata môžeme považovať napríklad rakúsku mincovňu (https://www.muenzeoesterreich.at/eng), ktorá ma v ponuke rôzne mince, malé tehličky, ale 1kg zlaté tehličky. Pozn: Čím menšie tehličky alebo mince, tým drahšie nákup vychádza


Potreba úschovy - riziko spojené s držbou zlata


Ďalší problém, ktorý je spojený s držbou zlata je jeho nákladná úschova. Keď vlastníte zlato veľkej hodnoty, je prirodzené, že si toto bohatstvo potrebujete ochrániť, čo znamená, že buď využijete služby, napríklad bánkových trezorov s poistením na úschovu alebo si trezor zriadite u seba. Obidve možnosti stoja nemalé peniaze.


Zlato sa za drahé peniaze vykope zo zeme niekde v Afrike. Potom ho roztavíme do formy tehličky a vykopeme ďalšiu dieru a do nej ho znova zakopeme a platíme ľudí, aby ho strážili.

V jednoduchosti môžeme povedať, že zlato je obťiažne nakúpiť, zlato je nákladne držať a problematické aj predať.



Kataklizmatické scenáre konca finančného sveta


Ďalší veľmi obľúbený naratív predajcov zlata je, že keby došlo ku katastrofe a skolabuje celý bankový systém, zlato bude predstavovať jedinú možnosť ako sa bude dať platiť. Alebo keď bude vojna, že zlato si jednoducho zbalíte pod kabát môžete utiecť.


Viete si to predstaviť, že budete strúhať zlato, aby ste ním zaplatili za chleba? Nemyslíte, že keď budete so zlatom utekať pred vojnou cez hranice, tak neexistuje vysoké riziko, že vám to zlato ukradnú? Či už colníci na hraniciach alebo ktokoľvek iný?

Nie je efektívnejšie mať z tohto dôvodu peniaze uložené napríklad v akciách ako vo fyzickom zlate? Pri lokálnej vojne, ako napríklad na Ukrajine, je oveľa jednoduchšie mať majetok uložený a zainvestovaný u kvalitného brokera a prostriedky si môžete kdekoľvek na svete preniesť v mobile vo svojom vačku a vybrať kdekoľvek. Podobné kataklizmatické rozprávky sa snažia iba vyvolať strach a vyvolať emóciu, aby si daný jedinec zlato nakúpil. Pri triezvom uvažovaní, aj pri prijatí kataklizmatického scenára, pravdepodobnosť, že práve zlato nás zachráni je nízka. V takomto scenári bude prevládať výmenny obchod a žiadúce budú najmä zbrane, lieky, potraviny a energonosiče (benzín, batérie...)



Zhrnutie


Obsesia ľudstva so zlatom sa datuje od starého Egypta, teda od roku 4500 pred našim letopočtom. Zlato je kov, kvôli ktorému sa viedli vojny, vraždilo, podvádzalo a rozbíjali sa vzťahy medzi ľudmi. Napísalo sa o zlate mnoho rozpávok a filmov a práve kvôli týmto dôvodom je so zlatom spojená silná emócia. Emócie do investovania nepatria, preto je pri investovaní do zlata potrebné tieto emócie potlačiť a rozhodovať sa hlavne s rozumom! Ukázalo sa, že zlato má v investičnom portfóliu svoje miesto a hlavne v čase ekonomickej neistoty je zlato veľmi dobrým investičným nástrojom.


Prevláda názor, že je rozumné mať 5% až 10% svojho investičného portfólia v zlate – ako poistku. Poistku proti zlým ekonomickým časom.


Zlato nie je univerzálnou cestou k bohatstvu! V akumulačnej fáze investovania má jeho podiel v portfóliu zohrávať nástroj výhradne na zníženie rizikovosti, ako hedge voči akciám. Nie prevažnú časť portfólia!


„Ak si myslite, že ľudia budú mať viac strachu ako dnes, investujte do zlata” (Warren Buffet)

Ak chcete zlato vlastniť alebo ho darovať rodine, je to úplne v poriadku, ale netreba to tým pádom považovať za investíciu, ktorá prinesie bohatstvo. Ľudia zlato milujú a vlastniť zlatú tehličku je skvelý pocit a ak to naozaj chcete, nakupujte s rozumom! A samozrejme, pri kúpe zlata treba byť prezieravý a nakupovať len u dôveryhodných subjektoch!





Článok vás zaujal a máte otázky? Alebo ste v článku ste našli chybu?

Máte záujem o bezplatnú konzultáciu?

Pokojne ma kontaktujte pomocou kontaktného formulára a s radosťou odpoviem na všetky vaše otázky

Kontaktný formulár 

Odoberajte články o osobných financiách

Ďakujem

bottom of page