top of page

Aktuálne diane na akciových trhoch a prehľad finančných trhov v Q1 2025

  • Writer: Tomáš Krejčí
    Tomáš Krejčí
  • Apr 4
  • 4 min read

Tento rok začal dynamicky. Kľúčovou udalosťou bolo uvedenie Donalda Trumpa do funkcie prezidenta USA. Jeho prvé rozhodnutia okamžite ovplyvnili kapitálové trhy. Zavedenie ciel a prezidentova nepredvídateľná komunikácia vyvolali neistotu medzi investormi, čo sa prejavilo najmä na amerických akciových trhoch.

Aktuálne kroky v colnej politike D. Trumpa

Donald Trump bol inaugurovaný ako 47. prezident 20. januára 2025 a okamžite sa pustil do práce. Najzásadnejším doterajším jeho počinom bolo oznámenie rozsiahlých ciel, ktoré sa dotknú Európskej únie, Číny a ďalších viac ako 50 krajín.


  • 10 % clá na dovoz všetkých tovarov do USA.

  • Na výrobky z EÚ uvalil 20 % clo, tarify sa dotknú približne 50 krajín

  • 34 % na Čínu, 46 % na Vietnam, 32 % na Taiwan.....a iné


Hrozí, že agresívna colná politika premení globálny hospodársky systém, ktorý od druhej svetovej vojny fungoval na deľbe práce v rámci globalizácie.

Obchodné vojny nemávajú víťazov, len porazených, keďže každá dodatočná bariéra v medzinárodnom obchode zhoršuje možnosti výrobcov aj spotrebiteľov.


V obchodných vojnách sa „bojuje“ za pomoci ciel, dovozných či vývozných kvót. Zavádzajú sa prekážky pre svetový obchod. Hoci sa odohrávajú na globálnej scéne, pocíti ich každý z nás, či už v podobe spomalenia ekonomiky, vyšších cien, nižších miezd alebo straty pracovného miesta.

Nové clá začnú platiť 5. a 9. apríla, ale trhy už reagovali.


Trhy, najmä americké, sú od nástupu D.Trumpa do prezidentského kresla v korekcií. Okrem oznámených cieľ za to môže najmä neistota, jeho nevypočitateľnosť a napätie v medzinárodných vzťahoch.

Vývoj amerického indexu S&P500 za posledný rok.
Vývoj amerického indexu S&P500 za posledný rok.

Kým Amerika krváca, Európa rastie


Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch rokov, kedy dominovali americké akcie, teraz čelia prudkému výpredaju. Medzitým sa bezpečným aktívam ako zlato a dlhodobé štátne dlhopisy darí lepšie ako mnohým iným triedam aktív. Európske akcie mali tiež silný štvrťrok, pričom index STOXX Europe 600 prekonal index S&P 500 o 9,8 %.

Koncom marca zlato dosiahlo historické maximá nad 3 100 dolárov v dôsledku pretrvávajúceho obchodného napätia a neistoty, čím sa stalo najvýkonnejším aktívom za prvý štvrťrok.


Zhodnotenie jednotlivých aktív v Q1 2025


Zlato 🧈 +19 %

EuroStoxx 600 🇪🇺 +10 %

S&P 500 🇺🇸 -4,6%

Nasdaq100 🇺🇸 -10,3 %

Bitcoin   -11,5 %



Kolísanie na finančných trhoch je úplne prirodzené


Po dvoch rokoch výrazného rastu nie je súčasný pokles nijako prekvapivý. Výkyvy na finančných trhoch sú prirodzeným javom. Obdobia rastu a poklesu sa pravidelne striedajú, pričom kľúčové je, že obdobia rastu prevládajú a trvajú dlhšie ako obdobia poklesu.

V prepadoch je potrebné zachovať disciplínu a nepodliehať emóciám!


  • V rokoch 1950–2023 zažil S&P 500 až 56 korekcií nad 10%, pričom v 92% prípadov nasledoval návrat k rastu.

  • Priemerná strata počas recesie je 32%, no pri držaní portfólia počas 5 rokov je pravdepodobnosť kladnej výnosnosti až 98%


Aktuálna situácia na finančných trhoch dokazuje dôležitosť správne diverzifikovaného portfólia. Keď americké akcie strácajú, iné ziskávajú. Kto má svoje peniaze rozložené, ten nepocíti taký silný prepad.


Využite aktuálne poklesy vo Váš prospech!


Historicky najvyššie výnosy dosahovali tí, ktorí vnímali korekcie ako príležitosť


Korekcia na trhoch je skvelou príležitosťou pre nákup, doinvestovanie ale aj na začatie investovania. Ak máte dostatok likvidity a investičný horizont nad 5 rokov, súčasná volatilita môže byť optimálným časom na dokupovanie pozíc.


“ Volatilita je daň, ktorú platíme za investovanie do akciových trhov ,,

Tabuľka výnosov jednotlivých aktív od roku 2011.
Tabuľka výnosov jednotlivých aktív od roku 2011. Kumulatívne za celé obdobie sú takmer všetky aktíva "v zelenom". Investovanie je beh na dlhú trať a najmä o trpezlivosti.


ECB znížila úroky, potrebuje podporiť ekonomiku


  • Európska centrálna banka na svojom zasadnutí podľa očakávania znížila úrokové sadzby, a to o 0,25 % na 2,65%. K zníženiu úrokov prišlo na šiestom zasadnutí za sebou.

  • Kým v januári konštatovala ECB nevyhnutnosť reštriktívnej monetárnej politiky, aktuálne zmenila rétoriku smerom k „menej reštriktívnej“. Nižšie úroky spôsobujú zlacňovanie úverov pre firmy aj obyvateľstvo.


Európa pocíti negatívny dopad ciel, významne aj Slovensko


Z celej EÚ tvorili vlani vývozy áut do USA až 25 %, pričom najväčšími producentami boli Nemecko, nasledované Španielskom, Českom, Slovenskom a Francúzskom.


Pre Slovensko, spolu s reálnymi dopadmi na predaje a zákazky firiem to potom môže znamenať aj celkom značné negatívne dopady na zamestnanosť. Národná banka Slovenska ich v najnovších makroprognózach vyčíslila na -20.000 pracovných miest.

Pozitívnou správou pre možno čoskoro prepustených je zatiaľ rekordný počet voľných pracovných miest. Úrady práce na Slovensku ich koncom februára registrovali viac ako 101-tisíc.

Čo sa aktuálne deje s infláciou na Slovensku?

Aktuálna inflácia na Slovensku




  • Slovensko malo v marci spoločne s Estónskom a Chorvátskom najvyššiu mieru inflácie spomedzi všetkých členských krajín eurozóny


  • U nás za to do istej miery môžu konsolidačné opatrenia


  • Očakáva sa, že sa inflácia v priemere vyšplhá na 4,3 %





Po slovenských štátnych dlhopisch sa zaprášilo


Zo štátneho dlhopisu určeného bežným občanom s dvojročnou dobou splatnosti Investor sa vypredala celá plánovaná emisia 250 miliónov € v priebehu pár dní.

Najväčší záujem o dlhopisy mali dôchodcovia.

Štát pripravil 2 emisie dlhopisov. Patriot s výnosom 3% ročne so splatnosťou 2 roky a Investor s výnosom 3,3% ročne so splatnosťou 4 roky.



Ceny nehnuteľností na Slovensku opäť vzrástli, môže za to aj vyššia DPH


Rast cien však pokračuje aj v prvých mesiacoch tohto roka. Dôvodom je aj vyššia DPH. Predavajúci aj starších nehnuteľností, ktorích sa zvýšená DPH netýkala, túto DPH pretavili do cien.


V priebehu 14 rokov ceny vzrástli novým nehnuteľnostiam o takmer 66 percent a existujúcim nehnuteľnostiam o 111 percent.





Článok vás zaujal a máte otázky? Alebo ste v článku ste našli chybu?

Máte záujem o bezplatnú konzultáciu?

Pokojne ma kontaktujte pomocou kontaktného formulára a s radosťou odpoviem na všetky vaše otázky

Kontaktný formulár 

Odoberajte články o osobných financiách

Ďakujem

bottom of page