top of page

Prehľad trhu Q4 2023 - prehľad celého roka 2023

  • Writer: Tomáš Krejčí
    Tomáš Krejčí
  • Jan 15, 2024
  • 6 min read

Updated: Jan 6

Rok 2023 máme za sebou, bol to divoký rok v znamení bankovej krízy, vrcholu inflácie, rastúcich úrokových sadzieb, možnej recesie, nového vojnového konfliktu, výnimočného rastu na akciových trhoch, ale aj zavedení nových zákonov na Slovensku, ktoré ovplyvnia dlžníkov a budúcich dôchodcov.


Takto pred rokom panovala na finančných trhoch pesimistická nálada. Akciový trh prekonal v roku 2022 výrazne prepady, celý rok bol sprevádzaný zvýšenou infláciou, rastúcimi úrokovými sadzbami a prognózami nadchádzajúcej recesie. Napriek varovaniam o finančnej apokalypse sa opäť ukázalo, že aj renomovaní odborníci sa dokážu mýliť a trh zostáva nepredvídateľný. Osvedčilo sa, že dlhodobé a pravidelné investovanie bez špekulovania predstavuje najlepší spôsob, ako efektívne zhodnocovať svoje finančné prostriedky. A tí, čo špekulovali a odkladali svoje investície prišli o zaujímavé zisky.

V článku sa dočítate:

Banková kríza


Prvý štvrťrok roku 2023 bol výrazne poznačený témou kolapsu niekoľkých svetových bánk a potenciálnej bankovej krízy. V krátkom časovom období skrachovalo niekoľko významných bánk, medzi nimi Silicon Valley Bank, Signature Bank, Silvergate, First Republic Bank a Credit Suisse Bank. Dobrým a včasným zásahom ekonómov z centrálnych bánk sa podarilo túto krízu zažehnať bez zásadných dôsledkov. Téme bankovej krízy som sa venoval v článkoch "Prehľad trhu Q1","Prehľad trhu Q2" a aj samostnatným článkom "Krach amerických bánk - dôvod na paniku?" Po kliknutí na link sa k ním viete spätne vrátiť.


Dominancia "sedmičky výnimočných"


Americký index S&P 500 narástol o takmer 25 % a ostal v tesnej blízkosti svojich historických maxím. Technologický index Nasdaq 100 dokonca prekonal svoje maximá z roku 2021 a rastom takmer o 45 % sa priblížil k svojmu najväčšiemu ročnému zisku od roku 1999.


Pri dôkladnej analýze vývoja indexu S&P500 a Nasdaq100 za rok 2023 však možno pozorovať najmä výrazný vplyv niekoľkích spoločností patriacich do skupiny tzv. "sedem statočných" alebo "výnimočnej sedmičky" alebo po anglicky "Magnificent 7". Táto výnimočná skupina tvorí viac než 25% indexu S&P 500 a viac než polovicu indexu Nasdaq 100.

Ide o tzv. veľké technologické giganty (Big Tech companies):

Apple (+48 %), Microsoft (+56 %), Alphabet (+58 %), Amazon (+80 %), Nvidia (+238 %), Meta (+194 %) a Tesla (+101 %).


Porovnanie zhodnotenia magnificient 7 a zvyšku indexu.
Porovnanie zhodnotenia "Magnificient 7" a zvyšku indexu S&P500.

"7 statočných" spoločne dosiahla ročné zhodnotenie viac než 71 % a zvyšok indexu,

493 spoločností dosiahlo spoločne zhodnotenie iba približne 6%. Kedže v indexe S&P500 sú spoločnosti rozdelené podľa ich trhovej hodnoty, dokáže týchto pár veľkých spoločnosti potiahnúť celý index.



Víťazi a porazení


V roku 2023 dosiahlo niekoľko odvetví pozitívne výsledky, pričom medzi najlepšie patria spoločnosti z technologického sektora.

Najvýraznejšie výsledky dosiahla spoločnosť Nvidia, vedúci výrobca čipov, ktorý zaznamenal nárast o 239 % najmä v dôsledku vysokého dopytu po čipoch pre umelú inteligenciu.


V sektore komunikačných služieb sa tiež darilo. Toto odvetvie zahŕňa rôznorodú škálu firiem, ktoré taktiež úspešne ťažili z prínosov umelej inteligencie. V tomto smere vedie spoločnosť Meta (Facebook) s 194% rastom, ktorá dokázala zvýšiť príjmy z reklamy. Ďalej sa dobre darilo aj spoločnostiam Netflix (+65 %), Alphabet (+59 %) a vydavateľovi videohier Take-Two Interactive (+55 %), ktoré si tiež v roku 2023 užívali veľmi silný rok.

Spoločnosť Royal Caribbean, prevádzkovateľ výletných plavieb, využila rekordný dopyt po cestovaní a dosiahla výnosy cez 162 %.


Medzi najväčších porazeních v roku patrí predovšetkým spoločnosť FMC (-48 %), výrobca hnojív a chemických prípravkov pre poľnohospodárstvo, ktorý zaznamenal najvýraznejší pokles v indexe S&P 500. Ďalej s významným poklesom o 45 % nasleduje výrobca vakcín Moderna a prevádzkovateľ reťazca obchodov Dollar General zaznamenal stratu 44 %.



Takmer celý svet v zelenom


Rok 2023 bol pozitívny naprieč takmer celým svetom. Okrem krajín rozvíjajúcich sa trhov a Číny sa zelenalo takmer všade. MSCI World +21,55 %

S&P 500 +24,73 %

Nasdaq100 +43,42 %

Dow Jones +13,70 %

Euro Stoxx 50 +17,26 %

Nikkei 225 +30,13 %

Hang Seng -15,38 %

Zlato +4,23 %

Striebro +0,1%

Bitcoin +156,80 %


Darilo sa aj našim investičným potfóliam


Nadpriemerné zhodnotenie dosiahli aj portfólia pre našich klientov. V tabuľke uvádzam zhodnotenie 3 najpoužívanejších portfólií a ich zhodnotenie za rok 2023 a priemerné zhodnotenie za posledných 5 rokov.



Zhodnotenie za rok 2023

Zhodnotenie za posledných 5 rokov (anualizované)

Zmiešaná stratégia

12,05 %

10,7 % p.a.

Stratégia Dynamik

21,88 %

13,6 % p.a.

Stratégia Dynamik +

23,90 %

15,44 % p.a.

tabuľka zhodnotenia jednotlivých portfólií za rok 2023 a posledných 5 rokov. Jedná sa o čisté zhodnotenie aktív


Skrotená inflácia v USA


Dobrú náladu na finančných trhoch vyvolával aj úspešný boj FED-u s infláciou. Inflácia sa v USA spomalila na 3,1 %. Keďže sa rast spotrebiteľských cien dostáva pod kontrolu, FED 3 mesiace po sebe nemenil úrokové sadzby, ktoré ponechal na úrovni medzi 5,25% a 5,5%. Predstavitelia FED-u zároveň naznačili, že v roku 2024 môžu pristúpiť k zníženiu sadzieb o 75 bazických bodov (0,75%).

Znížovanie úrokových sadzieb so sebou prináša zaujímavé možnosti a investičné príležitosti.


Graf inflácie a výšky úrokových sadzieb v USA v roku 2023
Graf inflácie a výšky základnej úrokovej sadzby v USA v roku 2023

Európa & Slovensko


Podobné správy prichádzajú aj z Európskeho kontinentu, kde výšku úrokových sadzieb určuje Európska centrálna banka (ECB). Od septembra udržiava úrokovú sadzbu na úrovni 4,5 %, pričom sa tiež naznačuje, že by mohla pristúpiť k zníženiu už v polovici roku 2024. Inflácia v eurozóne sa v decembri 2023 sa síce zvýšila na 2,9 %, po novembrovom, viac ako dvojročnom minime, ktoré bolo na úrovni 2,4 %, čo sa približuje cieľu 2 %.

Jadrová inflácia, teda inflácia bez cien potravín a energií, klesla na 3,4 %, čo zodpovedá očakávaniam a predstavuje najnižší bod od marca 2022.


Vývoj inflácie a úrokovej sadzby v EU zóne v roku 2023
Vývoj inflácie a úrokovej sadzby v EU zóne

Inflácia na Slovensku


Na Slovensku to s infláciou až také "rúžové" nie je. Inflácia síce prudko klesá, ale stále je najvyššia v krajinách Eurozóny a nad želanými úrovňami.

Infláciu na Slovensku ťahájú nahor najmä vysoké ceny potravín. Dobrá správa je, že pretrvávajú podmienky na výraznejšie spomalenie cien potravín. Pokles cien potravín by malo výrazne tlmiaco pôsobiť na vývoj inflácie do apríla 2024.

Priemerná inflácia v roku 2023 na Slovensku bola 10,5 %.



Vývoj inflácie na Slovensku v roku 2023
Vývoj inflácie na Slovensku v roku 2023


Znížený rating, znížený odvod do 2.piliera a štátna pomoc hypotékami

Agentúra Fitch zhoršila rating Slovenska o jeden stupeň na A-. Zníženie ratingu Slovenska odráža podľa Fitch zhoršenie stavu verejných financií. Je to najnižší rating, aký Slovensko malo od roku 2004.

Ratingové agentúry prideľujú krajinám úverové ratingy, ktoré predstavujú hodnotenie schopnosti plniť si povinnosti voči veriteľom, teda splácať záväzky vyplývajúce z vydaných obligácií a iných dlhových nástrojov.

Zhoršenie ratingového hodnotenia by sa mohlo prejaviť na náraste rizikových prirážok slovenských dlhopisov, a tak prispieť k vyšším úrokovým nákladom v budúcnosti, teda, Slovensko bude mať zvýšené náklady na úroky a predraží sa financovanie štátu.


Zníženie odvodu do 2.piliera

Odvod do 2. dôchodkového piliera zo súčasných 5,5 % (toto číslo malo podľa pôvodných plánov rásť na 6%) je od 1.1.2024 znížený na 4 %.

Pre príklad, 35-ročný sporiteľ, ktorý má mesačnú hrubú mzdu 1500 eur, príde kvôli zníženiu sadzby príspevkov do II. piliera na 4 % o sumu 35 000 eur.

To znamená, že pri odchode na dôchodok bude mať o 35 000 eur menej, ako keby sa výška príspevkov nezmenila a zostala by vo výške 6 %.


„Nikomu nič neberieme, len ľudia si budú v roku 2024 menej šetriť do druhého piliera" (R.Fico, 2023)

Neustále zásahy zo strany štátu do 2. piliera predstavujú potenciálnu hrozbu pre budúcich dôchodcov. Toto by mohlo slúžiť ako dôležité varovanie, ukazujúce, že pri otázke zabezpečenia dôchodku, sa na štát netreba spoliehať . Je preto nevyhnutné aktívne sa podieľať na zabezpečení vlastného dôchodku, napríklad prostredníctvom investovania do ETF fondov.


Zrušenie novely zákona o zdanení investicií


V rámci konsolidačného balíčka sa zrušila aj novela zákona o dani z príjmov, ktorý mal platiť od 1.1.2024. Novela pojednávala o zrušení daňového zaťaženia investovania do podielových fondov. Zisky z investovania do podielových fondov boli, a naďalej budú, zdaňované zrážkovou daňou 19%. Zrušenie novely zákona sa dotkla aj zdanenia kryptomien, ktoré sa podľa novely malo zdaňovať zníženou sadzbou vo výške 7 %. Naďalej ostáva daňové zaťaženie predaja z kryptomien vo výške 33 - 39 %.

Okrem toho bola zvýšená daň z dividend (podielov na zisku) zo 7 % na 10 %.


Štátna pomoc s hypotékami


Štát sa zaviazal preplatiť 75% z navýšenia splátky. Toto preplatenie je obmedzené maximálnou sumou 150 € mesačne. Po splnení učitých podmienok budú dlžníkom po navýšení splátky po refixacií štát preplácať 75% z navýšenia splátky.


Pokles cien nehnuteľností pokračuje


Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie klesli v 3. štvrťroku 2023 o 2,3 %. V porovnaní s cenovým vrcholom v júli 2022 sú nehnuteľnosti na Slovensku v priemere o 11,8 % lacnejšie. Pokles evidujeme vo všetkých krajoch.

Od leta 2022, keď ECB začala zvyšovať úroky a sadzby hypoték sa odrazili od dna, poklesli ceny slovenských nehnuteľností o približne 10 až 15 %.


Tempo poklesu cien nehnuteľností klesá


Rastúce reálne mzdy, nízka nezamestnanosť a očakávaný pokles úrokov môže naštartovať odložený dopyt po rezidenčných nehnuteľnostiach, najmä v kontexte rastúcich nájmov a stále silnej preferencie vlastného bývania.


Vývoj priemernej ceny bytov na Slovensku
Vývoj priemernej ceny bytov na Slovensku

Nové vládne opatrenia na podporu hypoték zároveň pomôžu mnohým dlžníkom čeliť vyšším splátkam v nasledujúcom roku, čo by mohlo zabrániť nárastu nútených predajov a prispieť minimálne k stabilizácii cien na trhu nehnuteľností. Vyčkávanie na lacné hypotéky sa vám však nemusí vyplatiť. V čase lacnejších peňazí už bude záujem o bývanie pravdepodobne násobne väčší ako dnes a za vysnívané vlastné bývanie či investičnú nehnuteľnosť zaplatíte podstatne vyššiu cenu.


Rok 2023 na finančných trhoch bol nesmierne pestrý a plný výziev a zároveň ukázal, že akciové trhy sú premenlivé a nepredvídateľné a schopnosť prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam je kľúčové pre úspech. Čo nám prinesie ďalší rok je otázne, ale s porozumením a pružnosťou môžeme úspešne čeliť všetkým výzvam

Nech je váš rok 2024 plný prosperujúcich príležitostí a úspechov.


Článok vás zaujal a máte otázky? Alebo ste v článku ste našli chybu?

Máte záujem o bezplatnú konzultáciu?

Pokojne ma kontaktujte pomocou kontaktného formulára a s radosťou odpoviem na všetky vaše otázky

Kontaktný formulár 

Odoberajte články o osobných financiách

Ďakujem

bottom of page