top of page

Krach amerických bánk - dôvod na paniku?

  • Writer: Tomáš Krejčí
    Tomáš Krejčí
  • Mar 14, 2023
  • 3 min read

Updated: Apr 7, 2023

Svetom otriasli správy o 2.najväčšiom krachu banky od roku 2008, čo vyvolalo obavy na finančných trhoch. Čo sa stalo a prečo sa to stalo? Hrozí finančná kríza? Od piatka (10.3.2023) médiami rezonujú správy o 2. najväčšom krachu banky od roku 2008 -vtedy to bola banka Lehman brothers a spôsobilo to finančnú krízu.

Minulý týždeň ohlásila krach banka SVB - Silicon Valley Bank...a Signature bank a Silvergate.


V článku sa dočítate: - Čo sa stalo



Čo sa stalo

Silicon Valley Bank, ďalej len SVB, bola americká komerčná banka špecializujúca sa na financovanie technologických start-up spoločností, teda pomerne rizikoví "klienti".

V posledných rokoch boli práve technologické startup spoločností, vďaka vysokým výnosom, medzi investormi veľmi obľúbené. Rastúce úrokové sadzby, inflácia a celkové spomalenie ekonomiky spôsobilo útlm technologického sektora a z banky začali peniaze odchádzať.


„Toto je ďalší príklad zlyhania v ekonomike, ktorá si za dekádu a pol priveľmi zvykla na nízke úrokové sadzby. Keď sadzby začnú rásť, čo sa deje posledný rok, veci sa zlomia, pretože celé obchodné modely boli postavené na peniazoch zadarmo". Ellen Hazen, F.L. Putnam Investment Management

Ďalším problémom banky bolo držanie vkladov na nízko rizikových aktívach, napríklad dlhopisoch. Dlhopisy sú bezrizikové iba ak sa držia až do uplynutia ich splatnosti. Pred uplynutím splatnosti hodnota dlhopisov môže klesnúť, čo sa aj udialo a to kvôli rastúcim úrokovým sadzbám. Z dôvodu útlmu technologického sektora a zvýšeného odlivu peňazí z banky, banka oznámila, že potrebuje navýšiť svoj kapitál o približne dve miliardy dolárov, čo spôsobilo prudký pokles hodnoty akcií a tzv. "run" na banku - teda, že mnoho vkladateľov chcelo vybrať prostriedky z banky. Tieto požiadavky vkladateľov na výber tak banka musela riešiť predajom dlhopisov so stratou.

Pád SVB aktuálne nepredstavuje veľké riziko - finančná kríza ako v roku 2008 nehrozí.

SVB bola predsalen menšia banka a zároveň FED (centrálna banka USA) oznámil zaručenie všetkých vkladov v banke SVB - čím dal jasne najavo, že FED banky nenechá padnúť.

Je nepravdepodobné, že by krach SVB vyvolal rovnaký efekt - finančnú krízu, ako pád banky Lehman Brothers v roku 2008, jednak SVB nie je tak dôležitá banka ako bola Lehman Brothers a zároveň hospodárstvo a finančný priemysel je zdravý, čo potvrdzujú aj veľmi dobré finančné výsledky popredných bánk.


Analytici označujú krach Silicon Valley Bank za najväčší bankový bankrot od roku 2008. Za pozitívum však považujú to, že banka je „len“ pätnástou najväčšou v krajine a nešpecializuje sa na tradičné finančné produkty, ale na financovanie startupov.

Situácia okolo SVB je jedinečná kvôli jej zameraniu na technologické startupy, vysokej expozícií voči dlhopisom s dlhou splatnosťou a zlému riadeniu rizík.

Okrem SVB padla aj banka Silvergate a Signature bank. Obe tieto banky boli ešte menšie ako SVB a pomerne úzko spojené kryptotrhom. Banka Silvergate je úzko spájaná so zbankrotovanou kryptomenovou burzou FTX a v Signature bank štvrtina všetkých vkladov pochádzala práve z kryptomien.



Správy o krachu banky spôsobili pokles na akciovom indexe S&P500, hlavne v bankovom sektore, čím sa hodnota indexu dostala na úroveň zo začiatku roka 2023.

Vizualizácia indexu S&P500 - indexu najväčších amerických spoločností, rozdelená podľa sektorov a spoločností, kde farba zobrazuje jednodňovú výkonnosť jednotlivých spoločností.

Vidieť, že bankový sektor (v žltom rámčeku) si za pondelok (13.3.2023) neviedol moc dobre.



Vplyv krachu SVB na Slovenský bankový sektor je nízky


Slovenské banky patria podľa NBS k najstabilnejším a najodolnejším v rámci Európskej únie.

Úroveň kapitálu dosahuje jednu z najvyšších úrovní za posledné roky. Podobne aj ziskovosť či kvalita úverov dosahujú vysoké úrovne. Európsky bankový systém je viac regulovaný ako ten americký a banky v európe majú menej možností ako investovať.


„Udalosť, ktorá sa stala v Spojených štátoch, je veľmi špecifická. Na Slovensku žiadnu podobnú banku nenájdete, pretože obchodné modely bánk na Slovensku sú konzervatívne a výrazne viac diverzifikované,“ Peter Majer, NBS


Vplyv na finančné trhy


Slovenské média sa informácie o krachu banky pomerne slušne chytili a okamžite predpovedali finančnú krízu, ale zaťial to vyzerá, že nie je dôvod na paniku. Jednalo sa o pomerne malé banky, úzko špecializované, ich pád vyvolal určitú neistotu na trhoch, ale nič zásadné sa zaťial nedeje. Najbližšie hodiny a dni nás čakajú zásadné informácie o americkom trhu práce a inflácie, u nás v Európe bude ECB (Európska centrálna banka) vyhlasovať nové úrokové sadzby. Zásadná informácia z USA dôjde 22.3., kedy FED bude vyhlasovať nové úrokové sadzby a tu sa uvidí, či zastaví zvyšovanie sadzieb kvôli krachom bánk a neistote alebo bude pokračovať v navýšovaní. Situáciu budem naďalej sledovať.



Informácie pre investorov


Pre pravidelných investorov sa nič nemení, treba naďalej pravidelne posielať, ideálne mesačný vklad navýšiť. Rozhodne nie je dôvod na paniku a panické výbery. Aktuálne sa nachádzame v dobe, ktorá je ideálna pre začínajúceho pravidelného investora, trhy sú v prepadoch, nakupuje sa za lacno, čo sa neskôr odzrkadlí nárastom portfólia.

Pre jednorázových investorov je čas čakania a sledovania situácie. Treba mať pripravený kapitál na doinvestovanie, resp. nainvestovanie.







Článok vás zaujal a máte otázky? Alebo ste v článku ste našli chybu?

Máte záujem o bezplatnú konzultáciu?

Pokojne ma kontaktujte pomocou kontaktného formulára a s radosťou odpoviem na všetky vaše otázky

Kontaktný formulár 

Odoberajte články o osobných financiách

Ďakujem

bottom of page